Chirurginis apgamų gydymas
Displastinis apgamas
Displastinis apgamas – tarpinė forma tarp paprastojo apgamo ir melanomos. Tokie apgamai gali atsirasti bet kuriame amžiuje, iš jų ilgainiui gali išsivystyti melanoma. Nuo gerybinių apgamų jie skiriasi kai kuriais požymiais, matomais akimi. Todėl būtina apgamus pasitikrinti, remiantis ABCDE taisykle. Tai anglų kalbos žodžių pirmosios raidės: asimetrija (angl. Asymmetry), nelygūs kraštai (angl. Bord), netolygi spalva (angl. Color), diametras > 6mm, (angl. Diameter), aplinkui paraudusi (angl. Erytema), paviršiaus nelygumai (angl. Elevation). Jei nustatomas 1 ar daugiau kriterijų, būtina kreiptis į gydytoją onkologą, dermatologą.
Melanoma
Tai agresyviausias ir pavojingiausias piktybinis odos navikas, susiformavęs iš tamsų pigmentą melaniną gaminančių ląstelių.
Susirgimų skaičius pasaulyje melanoma sparčiai didėja. Lietuvoje kasmet nustatoma 1800 naujų odos vėžio atvejų, 200 naujų susirgimų melanoma. To priežastis tikriausiai yra padidėjęs natūralios ar dirbtinės saulės šviesos šaltinių poveikis, taip pat rizika susirgti odos vėžiu ar melanoma priklauso nuo odos fizinių savybių – šviesi, strazdanota oda, šviesios akys, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, amžiaus. Įtakos turi ir paveldėjimas, lytis.
Dažniausiai (apie 90 proc.) atsiranda odoje, tačiau gali atsirasti ir akies tinklainėje, smegenų dangaluose, gleivinėse ar vidaus organuose. Melanoma gali atsirasti ir lygioje odoje, ir iš apgamo.
Profilaktika – saugojantis ženkliai sumažėja tikimybė susirgti melanoma ir kitais odos piktybiniais susirgimais. Todėl pravartu žinoti, kad reikia vengti aktyvios saulės, einant į saulę naudoti aukštos apsaugos SPF faktorius, reguliariai apžiūrėti savo odą, pamačius pakitimus, kreiptis į gydytoją.
Kada operuojama?
Chirurginiu būdu šalinami pakitę (sin. atipiniai, displastiniai) pigmentiniai apgamai. Tokie apgamai turi būti pastoviai stebimi, kai jų duomenys kaupiami elektroninėje vaizdo duomenų bazėje, siekiant įvertinti pokyčius dinamikoje, arba pašalinti chirurginiu būdu ir ištirti histologiškai. Gydytojui dermatonkologui dermoskopiškai ir siaskopiškai ištyrus apgamą ir įtarus jo pakitimus, gali reikėti atlikti biopsiją apgamo histologiniam ištyrimui. Nuo atsakymo priklausys tolimesnė gydymo taktika. Laiku diagnozavus ir išoperavus tokį apgamą, išvengiama susirgti melanoma ateityje.
Chirurginiu būdu šalinami ir apgamai, esantys nepatogiose kūno vietoje, pvz.: prie ausies, kirkšnies srityje, kojos linkyje ir pan.
Labai svarbu, kad operaciniu būdu pašalinus pigmentinį apgamą, liktų kuo mažesni ir minimaliai pastebimi randai. Tai lemia ne tik apgamo šalinimo būdas, bet ir vieta (pavyzdžiui, ant krūtinės ar nugaros), atlikimo technika, profesionali ir kruopšti žaizdos priežiūra. Ambulatorinę žaizdos priežiūrą paaiškins operaciją atlikęs gydytojas.
Jei apgamas nėra pakitęs, tačiau trukdo ar yra nuolat traumuojamas, ištyrus gydytojui ir pageidaujant, jį galima šalinti lazeriu. Sužinokite daugiau apie apgamų šalinimą – apgamų šalinimas lazeriu.
Karpų šalinimas lazeriu: https://lazerineklinika.lt/karpu-salinimas-lazeriu/
Papilomų, keratomų ir kitų odos darinių šalinimas lazeriu:https://lazerineklinika.lt/proceduros/papilomu-keratomu-ir-kitu-dariniu-salinimas-aukso-standarto-lazeriu/